Informacja

Zaproszenie na konferencję: Dobra kultury w Sieci. Dostępność i wymiana informacji.
2010-06-09

W różnego rodzaju instytucjach gromadzone są od dawna takie same i podobne dobra kultury. Sytuacja, w której tradycyjne metody ich opisu i dokumentowania w każdej z nich pozostają odmienne, poważnie utrudnia zarówno kompleksowe badania, jak i efektywne oraz przyjazne dla odbiorcy udostępnianie informacji o dziedzictwie kulturowym.

Rozwój technologii sieciowych oraz inicjatywy mające na celu kompleksowe upowszechnianie wiedzy o kulturze w systemach cyfrowych, takie jak Europeana czy European Library, czynią potrzebę harmonizacji standardów metadanych i języka opisu zabytków i dokumentów tym bardziej pilną. Powszechnie oczekuje się, że wprowadzanie, wymiana i publikacja danych przy zastosowaniu systemów funkcjonujących w Sieci pozwoli na wykorzystaniu efektu synergii, integrując działania podejmowane w tym zakresie w różnego rodzaju instytucjach, takich jak biblioteki, muzea i archiwa. Jednocześnie powinny one stanowić poważne ułatwienie w dostępie do informacji dla różnych grup użytkowników - osób profesjonalnie zainteresowanych specyficznymi zagadnieniami, ale także - co należy podkreślić - szerokiej rzeszy odbiorców, korzystających w swej działalności z wyników badań nad kulturą w takich dziedzinach jak oświata, wychowanie, rekreacja czy turystyka.

W tym kontekście organizatorzy konferencji pragnęliby podjąć dyskusję na temat możliwości wypracowania wspólnych założeń metodologicznych, standardów metadanych, narzędzi słownikowych oraz rozwiązań technologicznych, stosowanych w wyżej wymienionych instytucjach i rozważyć szanse podejmowania międzyśrodowiskowych inicjatyw w zakresie udostępniania informacji o zawartości posiadanych kolekcji. Uzupełnieniem proponowanej tematyki rozważań powinny stać się zagadnienia z zakresu Semantic Web, co pozwoliłoby na osadzenie podejmowanej problematyki w szerszym kontekście zjawisk zachodzących w Sieci.

Szczegółowe informacje na stronie Instytutu Historycznego »

Inne aktualności
2024-04-10
W najbliższych dniach BCUWr przejdzie na najnowszą wersję dlibry - 7.0. Nowa wersja to m.in. odświeżony interfejs użytkownika oraz lepsze działanie na urządzeniach mobilnych. Z powodu prac migracyjnych strona biblioteki cyfrowej może być momentami niedostępna.
2021-09-14

W celu uproszczenia wyświetlania opisów publikacji, od dziś rezygnujemy z konieczności przełączania języków metadanych. Dzięki temu cały opis obiektu jest od razu widoczny, a dodatkowo atrybuty wypełnione w danym języku są oznaczone flagą - co jest istotne zwłaszcza przy opisach wielojęzycz..

2015-10-26

Od dziś można korzystać na stronach BCUWr z wyświetlania publikacji DjVu w nowej przeglądarce opartej o javascript. Główną jej zaletą jest to, iż do jej działania nie są wymagane żadne wtyczki DjVu w systemie.

Zachęcamy do wypróbowania jej w działaniu, to może być znaczące ułatwienie dla ty…

2015-10-16

Open Access – to wolny, bezpłatny, ale także powszechny, trwały i szybki dostęp do publikacji elektronicznych o treściach naukowych i edukacyjnych. Każdy użytkownik sieci ma prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać, indeksować, cytować i przeszukiwać zasoby otwarte, w tym pełne teksty ar…

2014-10-08

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego została zakwalifikowana na trzecim miejscu w kategorii polskie repozytoria w "The Ranking Web of World repositories" - http://repositories.webometrics.info/en/Eu…

Używamy plików cookies, by nieustannie zwiększać komfort przeglądania naszej strony internetowej. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o zapoznanie się z dokumentem Polityki Prywatności