Informacja

BCUWr na 3 miejscu w "The Ranking Web of World repositories"
2014-10-08

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego została zakwalifikowana na trzecim miejscu w kategorii polskie repozytoria w "The Ranking Web of World repositories" - http://repositories.webometrics.info/en/Europe/Poland. W skali świata jesteśmy na 349 miejscu - http://repositories.webometrics.info/en/world?page=3 natomiast w skali Europy na 184 miejscu - http://repositories.webometrics.info/en/Ranking_Europe?page=1.

Informacje zawarte na stronach: http://repositories.webometrics.info/en/Objetives, http://repositories.webometrics.info/en/node/25 oraz - http://repositories.webometrics.info/en/Methodology potwierdzają słuszność przyjętego założenia, że jakość publikacji cyfrowych oraz właściwa konfiguracja infrastruktury informatycznej ma duże znaczenie przy ocenie dostępności oraz widoczności dorobku naukowego uczelni. Z tego założenia wynika między innymi pozycja BCUWr w rankingu. Bardzo ważna jest też jakość merytoryczna publikacji i w tym kontekście największe zasługi ma Wydział Prawa, Ekonomii i Administracji jako dostawca największej ilości (również w skali kraju) współczesnych publikacji o tematyce prawniczej w kolekcji Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa - http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=53.

Można mieć nadzieję, że kolejny ranking będzie dla BCUWr i Rpozytorium UWr jeszcze bardziej korzystny, ale żeby tak się stało trzeba bardzo poważnie potraktować informacje znajdujące się na stronie - http://repositories.webometrics.info/en/Best_Practices i http://scholar.google.pl/intl/pl/scholar/libraries.html oraz spowodować, żeby jak najwięcej osób utożsamiło się z celem i misją Repozytorium UWr. Bardzo ważne jest, żeby nie byli to tylko Uczeni, ale wszystkie osoby obsługujące proces produkcji publikacji cyfrowych i ich prezentacji. Na każdym etapie tego procesu (digitalizacja, przetwarzanie, metadane, publikacja) jest wiele szczegółów i niuansów, które mają fundamentalne znaczenie dla jakości, dostępności i widoczności publikacji cyfrowych, a co za tym idzie pozycji instytucji w rankingach i wyszukiwarkach internetowych.

Inne aktualności
2024-04-10
W najbliższych dniach BCUWr przejdzie na najnowszą wersję dlibry - 7.0. Nowa wersja to m.in. odświeżony interfejs użytkownika oraz lepsze działanie na urządzeniach mobilnych. Z powodu prac migracyjnych strona biblioteki cyfrowej może być momentami niedostępna.
2021-09-14

W celu uproszczenia wyświetlania opisów publikacji, od dziś rezygnujemy z konieczności przełączania języków metadanych. Dzięki temu cały opis obiektu jest od razu widoczny, a dodatkowo atrybuty wypełnione w danym języku są oznaczone flagą - co jest istotne zwłaszcza przy opisach wielojęzycz..

2015-10-26

Od dziś można korzystać na stronach BCUWr z wyświetlania publikacji DjVu w nowej przeglądarce opartej o javascript. Główną jej zaletą jest to, iż do jej działania nie są wymagane żadne wtyczki DjVu w systemie.

Zachęcamy do wypróbowania jej w działaniu, to może być znaczące ułatwienie dla ty…

2015-10-16

Open Access – to wolny, bezpłatny, ale także powszechny, trwały i szybki dostęp do publikacji elektronicznych o treściach naukowych i edukacyjnych. Każdy użytkownik sieci ma prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać, indeksować, cytować i przeszukiwać zasoby otwarte, w tym pełne teksty ar…

2014-05-29

Tygodnik „Polityka” po raz kolejny opublikował ranking szkół wyższych za rok 2013. Ranking o tyle ważny, że opiera się na kryteriach naukowych, a narzędziem używanym podczas jego tworzenia jest tzw. indeks Hirscha. Uniwersytet Wr…

Używamy plików cookies, by nieustannie zwiększać komfort przeglądania naszej strony internetowej. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o zapoznanie się z dokumentem Polityki Prywatności